Junior/Cadet fencing championships on this week in Scarborough

Community Feb 03, 2015 York Guardian

The Canadian Fencing Federation (CFF) is hosting the 2015 Junior/Cadet Pan Am Championships at the CIBC Pan Am/Parapan Am Field House in Scarborough from Feb. 3 to 8.

The championship is the official test event for the Toronto 2015 Pan Am Games to be held in July.

Athletes from 20 Pan Am countries will be competing.

The fieldhouse is at the University of Toronto, Scarborough Campus at Military Trail and Morningside Avenue. The competition is open for members of the public to attend. For more info, visit www.fencing.ca

The following Canadian athletes have qualified for the 2015 Junior/Cadet Pan Am Championships:

CADET

Women’s Epee

Monica Lubczynski (Pointe-Claire, QC)

Michelle Li (Maple, ON)

Cindy Gao (Toronto, ON)

Alexanne Verret (Quebec, QC)

Women’s Foil

Angela Li (Toronto, ON)

Jane Caulfield (Edmonton, AB)

Naomi Moindrot-Zilliox (Saint-Lambert, QC)

Sarah Filby (Edina, MB)

Women’s Sabre

Madison Thurgood (Edmonton, AB)

Veronique Lamarre (Blainville, QC)

Rachel Lamarre (Blainville, QC)

Frederike Parent-L’Ecuyer (Candiac, QC)

Men’s Epee

Nikola Damjanovic (Toronto, ON)

Loïc Beaulieu (Sherbrooke, QC)

Alex Cucos (Toronto, ON)

Sadler McIntosh (Vancouver, BC)

Men’s Foil

Sean Grant (Edmonton, AB)

Daniel Gu (Edmonton, AB)

Mateusz Kozak (Brampton, ON)

Christopher Sheardown (Medicine Hat, AB)

Men’s Sabre

Andre Lavoie (Winnipeg, MB)

Hunter Moricz (North Vancouver, BC)

Jean-Etienne Beauchamp (Montreal, QC)

Bill Song (Vancouver, BC)

JUNIOR

Women’s Epee

Emma von Dadelszen (Vancouver, BC)

Alexanne Verret (Quebec, QC)

Cindy Gao (Toronto, ON)

Monica Lubczynski (Pointe-Claire, QC)

Women’s Foil

Ariane Bilodeau (Qutremont, QC)

Sofya Romashina (Richmond, BC)

Jenny Zhao (Ottawa, ON)

Angela Li (Toronto, ON)

Women’s Sabre

Véronique Lamarre (Blainville, QC)

Rachel Lamarre (Blainville, QC)

Zoe Clarke (North Vancouver, BC)

Frederique Bourget (Blainville, QC)

Men’s Epee

Marc-Antoine Blais-Belanger (Montreal, QC)

Dylan French (Richmond, BC)

Nikola Damjanovic (Toronto, ON)

Isaac Velestuk (Delta, BC)

Men’s Foil

Sean Grant (Edmonton, AB)

Eamonn Gomez-Perales (Montreal, QC)

Misha Sweet (Winnipeg, MB)

Daniel Gu (Edmonton, AB)

Men’s Sabre

Pascal Lambert (L’Epiphanie, QC)

David Brown (Toronto, ON)

Cameron Mackay (Winnipeg, MB)

Marc Gelinas (Blainville, QC)

Junior/Cadet fencing championships on this week in Scarborough

Community Feb 03, 2015 York Guardian

The Canadian Fencing Federation (CFF) is hosting the 2015 Junior/Cadet Pan Am Championships at the CIBC Pan Am/Parapan Am Field House in Scarborough from Feb. 3 to 8.

The championship is the official test event for the Toronto 2015 Pan Am Games to be held in July.

Athletes from 20 Pan Am countries will be competing.

The fieldhouse is at the University of Toronto, Scarborough Campus at Military Trail and Morningside Avenue. The competition is open for members of the public to attend. For more info, visit www.fencing.ca

The following Canadian athletes have qualified for the 2015 Junior/Cadet Pan Am Championships:

CADET

Women’s Epee

Monica Lubczynski (Pointe-Claire, QC)

Michelle Li (Maple, ON)

Cindy Gao (Toronto, ON)

Alexanne Verret (Quebec, QC)

Women’s Foil

Angela Li (Toronto, ON)

Jane Caulfield (Edmonton, AB)

Naomi Moindrot-Zilliox (Saint-Lambert, QC)

Sarah Filby (Edina, MB)

Women’s Sabre

Madison Thurgood (Edmonton, AB)

Veronique Lamarre (Blainville, QC)

Rachel Lamarre (Blainville, QC)

Frederike Parent-L’Ecuyer (Candiac, QC)

Men’s Epee

Nikola Damjanovic (Toronto, ON)

Loïc Beaulieu (Sherbrooke, QC)

Alex Cucos (Toronto, ON)

Sadler McIntosh (Vancouver, BC)

Men’s Foil

Sean Grant (Edmonton, AB)

Daniel Gu (Edmonton, AB)

Mateusz Kozak (Brampton, ON)

Christopher Sheardown (Medicine Hat, AB)

Men’s Sabre

Andre Lavoie (Winnipeg, MB)

Hunter Moricz (North Vancouver, BC)

Jean-Etienne Beauchamp (Montreal, QC)

Bill Song (Vancouver, BC)

JUNIOR

Women’s Epee

Emma von Dadelszen (Vancouver, BC)

Alexanne Verret (Quebec, QC)

Cindy Gao (Toronto, ON)

Monica Lubczynski (Pointe-Claire, QC)

Women’s Foil

Ariane Bilodeau (Qutremont, QC)

Sofya Romashina (Richmond, BC)

Jenny Zhao (Ottawa, ON)

Angela Li (Toronto, ON)

Women’s Sabre

Véronique Lamarre (Blainville, QC)

Rachel Lamarre (Blainville, QC)

Zoe Clarke (North Vancouver, BC)

Frederique Bourget (Blainville, QC)

Men’s Epee

Marc-Antoine Blais-Belanger (Montreal, QC)

Dylan French (Richmond, BC)

Nikola Damjanovic (Toronto, ON)

Isaac Velestuk (Delta, BC)

Men’s Foil

Sean Grant (Edmonton, AB)

Eamonn Gomez-Perales (Montreal, QC)

Misha Sweet (Winnipeg, MB)

Daniel Gu (Edmonton, AB)

Men’s Sabre

Pascal Lambert (L’Epiphanie, QC)

David Brown (Toronto, ON)

Cameron Mackay (Winnipeg, MB)

Marc Gelinas (Blainville, QC)

Junior/Cadet fencing championships on this week in Scarborough

Community Feb 03, 2015 York Guardian

The Canadian Fencing Federation (CFF) is hosting the 2015 Junior/Cadet Pan Am Championships at the CIBC Pan Am/Parapan Am Field House in Scarborough from Feb. 3 to 8.

The championship is the official test event for the Toronto 2015 Pan Am Games to be held in July.

Athletes from 20 Pan Am countries will be competing.

The fieldhouse is at the University of Toronto, Scarborough Campus at Military Trail and Morningside Avenue. The competition is open for members of the public to attend. For more info, visit www.fencing.ca

The following Canadian athletes have qualified for the 2015 Junior/Cadet Pan Am Championships:

CADET

Women’s Epee

Monica Lubczynski (Pointe-Claire, QC)

Michelle Li (Maple, ON)

Cindy Gao (Toronto, ON)

Alexanne Verret (Quebec, QC)

Women’s Foil

Angela Li (Toronto, ON)

Jane Caulfield (Edmonton, AB)

Naomi Moindrot-Zilliox (Saint-Lambert, QC)

Sarah Filby (Edina, MB)

Women’s Sabre

Madison Thurgood (Edmonton, AB)

Veronique Lamarre (Blainville, QC)

Rachel Lamarre (Blainville, QC)

Frederike Parent-L’Ecuyer (Candiac, QC)

Men’s Epee

Nikola Damjanovic (Toronto, ON)

Loïc Beaulieu (Sherbrooke, QC)

Alex Cucos (Toronto, ON)

Sadler McIntosh (Vancouver, BC)

Men’s Foil

Sean Grant (Edmonton, AB)

Daniel Gu (Edmonton, AB)

Mateusz Kozak (Brampton, ON)

Christopher Sheardown (Medicine Hat, AB)

Men’s Sabre

Andre Lavoie (Winnipeg, MB)

Hunter Moricz (North Vancouver, BC)

Jean-Etienne Beauchamp (Montreal, QC)

Bill Song (Vancouver, BC)

JUNIOR

Women’s Epee

Emma von Dadelszen (Vancouver, BC)

Alexanne Verret (Quebec, QC)

Cindy Gao (Toronto, ON)

Monica Lubczynski (Pointe-Claire, QC)

Women’s Foil

Ariane Bilodeau (Qutremont, QC)

Sofya Romashina (Richmond, BC)

Jenny Zhao (Ottawa, ON)

Angela Li (Toronto, ON)

Women’s Sabre

Véronique Lamarre (Blainville, QC)

Rachel Lamarre (Blainville, QC)

Zoe Clarke (North Vancouver, BC)

Frederique Bourget (Blainville, QC)

Men’s Epee

Marc-Antoine Blais-Belanger (Montreal, QC)

Dylan French (Richmond, BC)

Nikola Damjanovic (Toronto, ON)

Isaac Velestuk (Delta, BC)

Men’s Foil

Sean Grant (Edmonton, AB)

Eamonn Gomez-Perales (Montreal, QC)

Misha Sweet (Winnipeg, MB)

Daniel Gu (Edmonton, AB)

Men’s Sabre

Pascal Lambert (L’Epiphanie, QC)

David Brown (Toronto, ON)

Cameron Mackay (Winnipeg, MB)

Marc Gelinas (Blainville, QC)